Zadbamy o Twoje zdrowie i uśmiech

Zadzwoń!

+48 664 164 898

Ortodoncja

Ortodoncja
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Wady te są często przyczyną innych schorzeń takich jak próchnica, choroby przyzębia, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego itd.
 
W klinice Dental Service oferujemy leczenie ortodontyczne, którego efektem są proste i piękne zęby.
 
Leczenie ortodontyczne prowadzimy zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Wiek nie jest obecnie przeciwwskazaniem do podjęcia leczenia. O tym kiedy należy rozpocząć leczenie u dziecka decyduje lekarz w zależności od rodzaju wady (układu zębów i kości czaszki). Leczenie niektórych wad zgryzu trzeba rozpoczynać jak najwcześniej, z innymi należy poczekać do ukończenia wzrostu dziecka.
 
Częste przyczyny wad zgryzu:
 • złe nawyki w dzieciństwie - długotrwałe używanie smoczka, ssanie kciuka
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana próchnicą
 • uwarunkowania genetycznie
 
Z powodu różnorodności wad zgryzu dla każdego pacjenta plan leczenia jest przygotowywany indywidualnie na podstawie badania 
pomiarów specjalnych zdjęć rentgenowskich oraz modeli.
 
W leczeniu stosujemy pełną gamę zabiegów i aparatów ortodontycznych, zarówno stałych jak i ruchomych.
Proponujemy estetyczne, stałe aparaty ortodontyczne:       
 • bezligaturowe - najbardziej technologicznie zaawansowanySystem: Clarity SL lub Damon
 • ligaturowe:
  - kryształowe (szafirowe),
  - ceramiczne w kolorze przeźroczysto - białym,
  - klasyczne aparaty metalowe.
oraz ruchome aparaty ortodontyczne:
 • płytka Schwarza,
 • aparat Klammta,
 • Twin Block i inne

Stałe aparaty ortodontyczne:

Współczesne leczenie ortodontyczne opiera się na stosowaniu zarówno aparatów ruchomych jak i stałych. Jednakże to aparaty stałe stanowią podstawę leczenia ortodontycznego zaś aparaty ruchome odgrywają w leczeniu rolę wspomagającą. Są jednak ważną częścią wczesnego leczenia młodych pacjentów oraz leczenia retencyjnego w każdym wieku.

 
STAŁE APARATY ORTODONTYCZNE to zamki i pierścienie ortodontyczne, które specjalnym klejem mocowane są do szkliwa na zębach. Do nich przytwierdza się sprężysty drucik i to on, naciskając na zęby ze stałą, niezbędną do prostowania siłą, powoduje ruch zębów. Proponujemy estetyczne, stałe aparaty ortodontyczne, tj: aparaty bezligaturowe - typu Clarity SL lub Damon - stosowane w szczególnie skomplikowanych wadach zgryzu oraz w przypadkach, w których rozważa się bezekstrakcyjną metodę leczenia. Zamki zaprojektowane są tak, że są niewidoczne, wygodne w noszeniu i łatwe w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Ich unikalna budowa umożliwia przesunięcia zębów ograniczając do minimum napięcia występujące w jamie ustnej, a tym samym ból i poczucie dyskomfortu u pacjentów.
 
Aparaty ligaturowe dostępne są w kilku wersjach:
 
Ceramiczne w kolorze przeźroczysto-białym, tak by pasowały kolorystycznie do zębów lub wykonane w jasnym, przeziernym materiale, który pozwala na transparencję naturalnego koloru zębów pacjenta. Zamki tych aparatów doskonale łączą wygląd jakiego oczekują pacjenci z funkcjonalnością, której potrzebują lekarze. Posiadając wszystkie cechy standardowych aparatów metalowych są one, z odległości paru metrów, prawie niewidoczne.
Kryształowe (szafirowe), których niewątpliwym atutem jest wyjątkowy materiał o doskonałej przezierności i dużej wytrzymałości mechanicznej. Zamki szafirowe o gładkich konturach nie zbierają kamienia nazębnego oraz nie ulegają przebarwieniom, co znacznie podnosi poczucie komfortu pacjenta. Ponadto, pięknie harmonizując z wszystkimi odcieniami szkliwa zębów, są praktycznie niewidoczne w ustach.
Aparaty metalowe to klasyczne aparaty stałe. Składają się z metalowych zamków oraz łuku przywiązanego do zamków ligaturami metalowymi lub elastycznymi (gumkami). Dostępne są w różnych kolorach. Ligatury oraz łuki zmieniane są na wizytach kontrolnych.
Językowe (lingualne) aparaty ortodontyczne, gdzie wszystkie zamki nakleja się od strony języka, mogą być alternatywą dla tych pacjentów, którzy chcą ukryć aparat.


Ruchome aparaty ortodontyczne:
Współczesne leczenie ortodontyczne opiera się na stosowaniu zarówno aparatów ruchomych jak i stałych. Jednakże to aparaty stałe stanowią podstawę leczenia ortodontycznego zaś aparaty ruchome odgrywają w leczeniu rolę wspomagającą. Stanowią jednak ważną część wczesnego leczenia młodych pacjentów oraz leczenia retencyjnego w każdym wieku. 


Aparaty ruchome to m.in.: płytka Schwarza, aparat Klammta, Twin Block i inne - to aparaty korygujące zgryz głównie u dzieci. W przeciwieństwie do aparatów stałych nie są zamocowane na stałe na zębach pacjenta. Zastosowane w porę dla odpowiedniej wady mogą dać doskonałe rezultaty.

 

 

 

Aparaty ruchome wykorzystujemy głównie wówczas, kiedy leczenie rozpoczyna się jeszcze w okresie uzębienia mlecznego lub  mieszanego (czyli kiedy w buzi dziecka są zarówno zęby mleczne jak i zęby stale) Dzieci noszą takie aparaty przez kilka godzin w dzień i śpią z nimi w nocy.

 
Aparaty stałe wykorzystujemy głównie wówczas, kiedy w uzębieniu przeważają już zęby stałe. Takie aparaty są przyklejane do zębów na czas leczenia bez możliwości zdejmowania przez pacjenta w domu. Zaletą tej metody jest to, że zęby są przesuwane przez cały czas a leczenie jest dzięki temu krótsze.
 
 
 
Wskazania do wczesnego badania ortodontycznego:
 
 
Niektóre ze stanów, sygnalizujących potrzebę wykonania wczesnego badania ortodontycznego to:
 • Wczesne lub późne wypadanie zębów mlecznych
 • Trudności w żuciu czy gryzieniu
 • Oddychanie przez usta
 • Ssanie kciuka
 • Tłoczące się, źle ulokowane czy zablokowane zęby
 • Szczęki przesunięte lub wydające dźwięki stawy skroniowo-żuchwowe
 • Trudności z wymową
 • Gryzienie policzka lub warg
 • Zęby spotykające się w anormalny sposób lub nie spotykające się wcale
 • Zaburzenia symetrii twarzy
 • Szczęki które są za daleko wysunięte wprzód lub w tył
Wczesne leczenie może zapobiec wystąpieniu wielu poważnych problemów w przyszłości, gdyż nie leczona wada zgryzu prowadzi do wielu uszkodzeń, między innymi do:
 • nasilenia próchnicy - przedwczesnej utraty zębów,
 • chorób przyzębia (parodontoza) - rozchwiania zębów, obnażenia korzeni,
 • zgryzu urazowego - przeciążenia pewnych zębów, starcia zębów, nadwrażliwości,
 • zaburzeń w stawie skroniowo - żuchwowym,
 • zaburzeń funkcji żucia,
 • wad wymowy.

 

Higiena przy stałych aparatach ortodontycznych:


Leczenie ortodontyczne wymaga starannej i restrykcyjnej higieny jamy ustnej oraz regularnego zgłaszania się na wizyty kontrolne. Opuszczanie wizyt kontrolnych znacznie opóźnia proces leczenia.

 
Są dwa rodzaje zabiegów higienicznych bezwzględnie koniecznych przy noszeniu stałych aparatów ortodontycznych, są to:
 • Zabiegi wykonywane przez dyplomowaną higienistkę w gabinecie dentystycznym – polegają one na starannym oczyszczeniu osadu i kamienia ze wszystkich powierzchni zębów za pomocą specjalnych urządzeń do tego przeznaczonych.

Zabiegi te powinny odbyć się raz na 3 miesiące i mogą być połączone z wizytami kontrolnymi u lekarza ortodonty. 

 • Zabiegi wykonywane w domu:
Osoby noszące aparaty stałe, powinny  czyścić zęby i aparat co najmniej trzy razy dziennie a najlepiej po każdym posiłku. Należy unikać spożywania słodkich, lepkich potraw, które mogą zwiększyć ryzyko powstania próchnicy oraz zbyt twardych, które mogą uszkodzić aparat.
 
 
Prawidłowa higiena zębów z aparatem stałym:
 
 
Szczoteczki ortodontyczne czyszczą zarówno ząb jak i klamry - zamocowania stałych aparatów ortodontycznych. Należy poruszać szczoteczką wykonując  krótkie ruchy do przodu i do tyłu. Szczotkujemy również linię dziąseł i powierzchnię gryzącą zębów.
 
 
 
 
 
 
 
Nici dentystyczne są w tym przypadku szczególnie pomocne. 
Najlepiej używać nitki Superfloss, która posiada sztywny koniec ułatwiający wprowadzenie nitki pomiędzy zęby a drut aparatu. Należy przesuwać nitkę w górę i w dół, ocierając ją o powierzchnię zęba i wprowadzając lekko pod linię dziąsła.
 
 
 
 
 
 
 
Szczoteczki międzyzębowe Interdental służą do czyszczenia miejsc pomiędzy zębami, a drutami łączącymi klamry oraz usuwania płytki bakteryjnej i resztek jedzenia z większych przestrzeni międzyzębowych. Należy dobrać odpowiedni do luki rozmiar szczoteczki, wsunąć ją delikatnie i czyścić powierzchnię posuwistym ruchem w przód i w tył.
 
 
 
 
 
 

 

Irygator wodny do usuwania resztek pokarmu i masażu dziąseł.

 

 

 

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

Bezpłatne konsultacje ekspertów

+48 664 164 898

fajna dentystka warszawaLęk przed dentystą? Nigdy więcej! Nie w Dental Service. Bezboleśnie, profesjonalnie i z uśmiechem - tak leczą specjaliści Kliniki. Pochylają się nad problemami i oczekiwaniami pacjenta w taki sposób, że czuję się bezpiecznie. Czuję się zaopiekowana.

Aneta Wrona

Relaks u dentysty! Tego się nie spodziewałem. Od wejścia powitał mnie uśmiech i profesjonalizm. Polecam wszystkim zastanawiającym sie czy warto. Inwestujcie w swój uśmiech!

Bernard

Certyfikaty

Certyfikat ISO

Certyfikat ISO

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 1996 – 2021 Klinika Dental Service

Project by ModoStudio.pl