Leczenie kanałowe - endodontyczne przeprowadza się wówczas gdy bakterie próchnicowe spowodują nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. innymi słowy, kiedy zostaną zainfekowane korzenie zęba.
Leczenie kanałowe wymaga ogromnej precyzji, cierpliwości i doświadczenia. Do tego leczenia w naszej klinice wykorzystujemy mikroskop zabiegowy. Leczenie polega na usunięciu z systemu kanałowego w korzeniach zęba, bakterii i zainfekowanej miazgi, dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu kanałów. Najpierw lekarz dentysta dostaje się do komory miazgi poprzez otwór wywiercony na powierzchni żującej zęba. Następnie odnajduje wszystkie kanały, mierzy ich długość, oczyszcza i poszerza używając bardzo małych, specjalistycznych narzędzi. Po dokładnym wypłukaniu kanałów podchlorynem sodu, szczelnie wypełnia je tzw. gutaperką aby zapobiec ponownemu wniknięciu bakterii. W trakcie leczenia muszą być wykonane 2-3 zdjęcia rtg. Leczenie jednego zęba może wymagać kilku wizyt w zależności od złożoności systemu kanałów korzeniowych.
Leczenie kanałowe ma na celu zachowanie zęba, którego miazga uległa zakażeniu w wyniku próchnicy, złamania ściany korony lub chorób przyzębia (paradontozy). Jest to zawsze leczenie warunkowe, co oznacza, że mimo doświadczenia i starań lekarza, ze względu na stopień zainfekowania lub budowę anatomiczną korzeni nie uda się uratować zęba i w celu zwalczenia infekcji będzie trzeba ząb usunąć.
Specjalistyczne leczenie endodontyczne nie jest tanie ponieważ procedury są bardzo czasochłonne, wymagające drogiego sprzętu (np. mikroskop zabiegowy) i wysoko wyspecjalizowanego operatora.
Czym grozi zwłoka w podjęciu leczenia kanałowego ?
Bakterie, które dostały się do miazgi powodują jej zapalenie a następnie obumarcie. Zakażeniu ulegają kanały korzeniowe a to nieuchronnie prowadzi do powstania ropnia.
Bakterie z zainfekowanych korzeni zęba, naczyniami krwionośnymi przedostają się do całego naszego organizmu i mogą być przyczyną kolejnych chorób i dolegliwości, których bardzo często nie wiążemy z zębami . Należy pamiętać, że proces próchnicowy zwykle toczy się bezobjawowo. tylko sporadycznie może występować ból. czasami silny. |
Leczenie kanałowe jest bezbolesne.
W naszej klinice wszystkie procedury są wykonywane w znieczuleniu miejscowym tak, aby pacjent czuł się bardzo komfortowo. Samo znieczulenie może być również całkowicie bezbolesne - wykonujemy znieczulenia przy użyciu specjalnego urządzenia komputerowego.
Po samym leczeniu może wystąpić niewielki, przejściowy ból okolicznych tkanek oraz tkliwość leczonego kanałowo zęba - na nagryzanie. W 5% przypadków może dojść do zaostrzenia się przewlekłego stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych, wystąpienia silnego bólu i obrzęku. W takiej sytuacji pacjent będzie leczony antybiotykiem i lekami przeciwzapalnymi (przeciwbólowymi). Wystąpienie zaostrzenia wynika ze zjadliwości bakterii bytujących w kanałach oraz z kondycji systemu odpornościowego pacjenta i nie oznacza, że leczony ząb ma mniejsze szanse na wyleczenie.
Czynności po zakończeniu leczenia kanałowego.
Każdy leczony kanałowo i mocno zniszczony ząb wymaga (bezpośrednio po zakończeniu leczenia kanałowego) wykonania korony protetycznej. Korona wzmacnia – chroni przed złamaniem i doskonale uszczelnia ząb co zapobiega ponownej infekcji systemu kanałowego.
Ostateczny wybór sposobu leczenia zawsze należy do pacjenta!
Przed rozpoczęciem leczenia, po wykonaniu diagnostycznych zdjęć rentgenowskich, przeprowadzeniu wywiadu i badania, lekarz przedstawia pacjentowi następujące informacje: rozpoznanie, możliwe sposoby leczenia, rokowania, możliwości leczenia alternatywnego, kosztorys oraz informuje o skutkach zaniechania leczenia. Pacjent na podstawie otrzymanych od lekarza informacji samodzielnie podejmuje decyzję jaki wariant leczenia wybiera i zgodnie z Kartą Praw Pacjenta podpisuje zgodę na leczenie.
Alternatywą leczenia kanałowego jest niestety usunięcie zęba powodujące estetyczne i funkcjonalne niedogodności. Braki w uzębieniu zawsze należy pilnie uzupełnić implantem, mostem lub innym uzupełnieniem protetycznym.