Zadbamy o Twoje zdrowie i uśmiech

Zadzwoń!

+48 664 164 898

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak rozjaśnić swój uśmiech?

Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Niektórzy od urodzenia mają zęby bardziej żółte niż inni. Inni z kolei mają zęby, które żółkną wraz z wiekiem. Istnieje również wiele czynników, które mogą mieć wpływ na Twój naturalny kolor zębów. Przyczyny przebarwień powierzchniowych (przez stomatologów nazywanych zewnętrznymi) oraz ciemnienie zębów mogą być następujące:

  • palenie papierosów  
  • picie kawy, herbaty lub czerwonego wina
  • spożywanie pokarmów zawierających duże ilości barwników, takich jak wiśnie i borówki amerykańskie
  • nagromadzenie kamienia nazębnego, będące wynikiem stwardnienia płytki bakteryjnej

Wśród przyczyn przebarwień wewnętrznych można wymienić:

  • przyjmowanie antybiotyków (tetracykliny) w okresie tworzenia się zębów
  • żółknięcie lub szarzenie zębów w związku z procesem starzenia się  
  • uraz zębów, który może być przyczyną obumarcia nerwu zęba i – w konsekwencji – jego brązowego, szarego lub czarnego koloru
  • przyjmowanie zbyt dużych ilości fluoru w okresie tworzenia się zębów (tj. od chwili urodzenia do wieku 16 lat), co sprawia, że zęby nabierają „cętkowanego” wyglądu

W jaki sposób można wybielić zęby?

Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie dentystycznym lub w domu, przy pomocy zestawu wydanego przez stomatologa. W obu z wymienionych metod stosuje się żele do wybielania zębów, które usuwają przebarwienia dzięki swoim właściwościom utleniającym. Zdarza się, że w trakcie procesu wybielania zęby stają się nieznacznie nadwrażliwe.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Jest to zabieg trwający jednorazowo około 120 minut, przy czym osiągnięcie pożądanej bieli zębów wymaga jedynie 45 minut, reszta to odpowiednie przygotowanie pacjenta. Z myślą o ochronie jamy ustnej, na dziąsła można nakładamy substancję przypominającą żel, natomiast wokół szyjek zębów umieszcza się żywiczną osłonę. Następnie zęby poddaje się działaniu środka (roztworu) wybielającego. W celu aktywacji stosuje się specjalne światło, które w 15-minutowych seriach czasowych kieruje się na środek wybielający.

Wybielanie w domu

Jest to zabieg który, cieszy się możliwością samodzielnej kontroli procesu wybielania. Stomatolog przygotowuje odpowiednio dopasowane szyny, które wypełnia się żelem wybielającym i nosi przez około 30minut do kilku godzin w ciągu dnia lub w nocy, przy czym cały zabieg trwa około 7 - 14 dni.

 

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Kamień może powstawać na oraz pod brzegiem dziąsła i podrażniać tkanki dziąseł. Kamień nazębny zapewnia dodatkowe miejsce do tworzenia się płytki bakteryjnej i tworzy na zębach znacznie bardziej lepką powierzchnię, co może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów i chorób dziąseł. Kamień nazębny stanowi nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury kosmetycznej. Charakteryzuje się on większą porowatością, wskutek czego łatwo pokrywa się plamami. Tak więc osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.

Jak można sprawdzić, czy zęby są pokryte kamieniem?

W odróżnieniu od płytki nazębnej, która jest bezbarwną warstwą bakterii, kamień nazębny jest widocznym dla oka mineralnym osadem tworzącym się powyżej linii dziąseł. Najbardziej powszechną oznaką kamienia nazębnego jest żółty lub brązowy kolor zębów bądź dziąseł. Jedynym sposobem na stwierdzenie gromadzenia się kamienia i jego usunięcie jest wizyta u stomatologa lub higienistki stomatologicznej.

Jak można zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego?

Ograniczenie powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego wymaga odpowiedniego czyszczenia zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki skutecznie usuwającej płytkę nazębną oraz stosowania nici dentystycznej.

Kamień nazębny może usunąć jedynie higienistka w procesie tak zwanego skalingu. Higienistka korzysta wówczas ze specjalnych przyrządów w celu usunięcia kamienia z zębów zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł.

Kamień nazębny jest zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej i w zauważalny sposób obniża atrakcyjność uśmiechu.

Usunięcie kamienia nazębnego jest możliwe jedynie podczas profesjonalnego zabiegu oczyszczającego.

Jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł?

Codzienne szczotkowanie zębów pomaga zapobiegać próchnicy. Ale samo szczotkowanie nie zapewni zdrowych zębów. Najczęstszą przyczyną utraty zębów u dorosłych nie jest próchnica, tylko choroby dziąseł, czyli parodontoza. Dziąsła pokrywają i ochraniają kości utrzymujące zęby. Kości te można porównać do fundamentów budynku – gdy fundamenty zostaną osłabione, budynek może się zawalić, nawet jeśli sam w sobie nie jest uszkodzony. Podobnie, jeżeli nie dbamy o zdrowie dziąseł, znajdująca się pod nimi kość zostanie zaatakowana i uszkodzona przez chorobę. Jeżeli kość nie będzie wystarczająco silna, aby utrzymać zęby w miejscu, można je stracić, nawet jeżeli nie było próchnicy.

Co powoduje choroby dziąseł?

Przyczyną chorób dziąseł a także próchnicy zębów jest płytka nazębna – bezbarwna, lepka warstwa złogów pokarmowych i bakterii, która bez przerwy gromadzi się na powierzchni zębów. Bakterie te produkują toksyny, które powodują podrażnienie dziąseł oraz uszkadzają tkankę zębów. Najwcześniejszym stadium choroby dziąseł jest zapalenie. Na skutek gromadzenia się płytki nazębnej nad i pod linią dziąseł dochodzi do ich obrzęku. Zachowując na co dzień odpowiednią higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzając dentystę, można skutecznie zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy zębów.

Jak rozpoznać chorobę dziąseł?

Charakterystyczne objawy to: wrażliwe, opuchnięte i zaczerwienione dziąsła. Dziąsła krwawiące podczas mycia. Uporczywy, nieprzyjemny zapach z ust oraz rozchwiane zęby.

 

Co to jest nadwrażliwość zęba?

Nadwrażliwość zęba to ból spowodowany starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. U osób dorosłych najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie korzeni wskutek cofania się dziąseł. Korzenie nie są chronione szkliwem, co powoduje odsłonięcie tysięcy niewielkich kanalików prowadzących do ośrodka nerwowego zęba (miazgi). Oddziaływanie na nie ciepła, zimna lub ucisku objawia się bólem. Lekceważenie nadwrażliwości zębów może być przyczyną innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy - ze względu na ból - człowiek szczotkuje zęby niestarannie i krótko, zwiększając ryzyko rozwoju próchnicy zębów i choroby dziąseł.

Co to jest suchy zębodół?

Suchy zębodół to częste powikłanie po usunięciu zęba, którego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole (skrzep może się nie wytworzyć lub zostać wypłukany z zębodołu). Często może towarzyszyć temu zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnych, rwących bólów, promieniujących do ucha lub skroni, nasilające się w nocy, gorączka i ogólne osłabienie, pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zabiegu. Dolegliwości mogą utrzymywać się przez okres ok. 2 tygodni. Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się: obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu itp. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić do dentysty chirurga a wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.

Co to są zęby mądrości?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe po obu stronach szczęk. Zazwyczaj pojawiają się one lub rosną jako ostatnie, zwykle w wieku od 16 do 20 roku życia. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Może to prowadzić do wklinowania zębów mądrości — ich uwięźnięcia pod tkanką dziąseł przez inne zęby lub kość. Uwięźnięcie zębów może powodować obrzęk i ból. Zęby mądrości, które pojawiają się tylko częściowo lub które wychodzą krzywo, także mogą powodować dolegliwości bólowe. Ze względu na to, że zęby usuwane w wieku poniżej 20 roku życia mają mniej wykształconych korzeni i zabieg taki wiąże się z mniejszą częstością powikłań, zaleca się ocenę zębów mądrości u osób w wieku od 16 do 19 roku życia w celu sprawdzenia, czy nie wymagają one usunięcia.

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 664 164 898

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 1996 – 2021 Klinika Dental Service

Project by ModoStudio.pl