Zadbamy o Twoje zdrowie i uśmiech

Zadzwoń!

+48 664 164 898

Endodoncja/leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe - endodontyczne przeprowadza się  wówczas gdy bakterie próchnicowe spowodują nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. innymi słowy, kiedy zostaną zainfekowane korzenie zęba. 

 
Leczenie kanałowe wymaga ogromnej precyzji, cierpliwości i doświadczenia. Do tego leczenia w naszej klinice wykorzystujemy mikroskop zabiegowy. Leczenie polega na usunięciu z systemu kanałowego w korzeniach zęba, bakterii i zainfekowanej miazgi, dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu kanałów. Najpierw lekarz dentysta dostaje się do komory miazgi poprzez otwór wywiercony na powierzchni żującej zęba. Następnie odnajduje wszystkie kanały, mierzy ich długość, oczyszcza i poszerza używając bardzo małych, specjalistycznych narzędzi. Po dokładnym wypłukaniu kanałów podchlorynem sodu, szczelnie wypełnia je tzw. gutaperką aby zapobiec ponownemu wniknięciu bakterii.  W trakcie leczenia muszą być wykonane 2-3 zdjęcia rtg. Leczenie jednego zęba może wymagać kilku wizyt w zależności od złożoności systemu kanałów korzeniowych.
 
Leczenie kanałowe ma na celu zachowanie zęba, którego miazga uległa zakażeniu w wyniku próchnicy, złamania ściany korony lub chorób przyzębia (paradontozy). Jest to zawsze leczenie warunkowe, co oznacza, że mimo doświadczenia i starań lekarza, ze względu na stopień zainfekowania lub budowę anatomiczną korzeni nie uda się uratować zęba i w celu zwalczenia infekcji będzie trzeba ząb usunąć.
Specjalistyczne leczenie endodontyczne nie jest tanie ponieważ procedury są bardzo czasochłonne, wymagające drogiego sprzętu (np. mikroskop zabiegowy) i wysoko wyspecjalizowanego operatora.
 
 
Czym grozi zwłoka w podjęciu leczenia kanałowego ?
 
Bakterie, które dostały się do miazgi powodują jej zapalenie a następnie obumarcie. Zakażeniu ulegają  kanały korzeniowe a to nieuchronnie prowadzi do powstania ropnia.
 
 

 

Bakterie z zainfekowanych korzeni zęba, naczyniami krwionośnymi przedostają się do całego naszego organizmu i mogą być przyczyną kolejnych chorób i dolegliwości, których bardzo często nie wiążemy z zębami . Należy pamiętać, że proces próchnicowy zwykle toczy się bezobjawowo. tylko  sporadycznie może występować ból. czasami  silny.                  

 

Leczenie kanałowe jest bezbolesne.   

 
W naszej klinice wszystkie procedury są wykonywane w znieczuleniu miejscowym tak, aby pacjent czuł się bardzo komfortowo. Samo znieczulenie może być również całkowicie bezbolesne - wykonujemy znieczulenia przy użyciu specjalnego urządzenia komputerowego.
 
Po samym leczeniu może wystąpić niewielki, przejściowy ból okolicznych tkanek oraz tkliwość leczonego kanałowo zęba -  na nagryzanie. W 5% przypadków może dojść do zaostrzenia się przewlekłego stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych, wystąpienia silnego bólu i obrzęku. W takiej sytuacji pacjent będzie leczony antybiotykiem i lekami przeciwzapalnymi (przeciwbólowymi). Wystąpienie zaostrzenia wynika ze zjadliwości bakterii bytujących w kanałach oraz z kondycji systemu odpornościowego pacjenta i nie oznacza, że leczony ząb ma mniejsze szanse na wyleczenie.
 
Czynności po zakończeniu leczenia kanałowego.
 
Każdy leczony kanałowo i mocno zniszczony ząb wymaga (bezpośrednio po zakończeniu leczenia kanałowego) wykonania korony protetycznej. Korona wzmacnia – chroni przed złamaniem i doskonale uszczelnia ząb co zapobiega ponownej infekcji systemu kanałowego.
 
Ostateczny wybór sposobu leczenia zawsze należy do pacjenta!
   
Przed rozpoczęciem leczenia, po wykonaniu diagnostycznych zdjęć rentgenowskich,  przeprowadzeniu wywiadu i badania, lekarz przedstawia pacjentowi następujące informacje: rozpoznanie, możliwe sposoby leczenia, rokowania, możliwości leczenia alternatywnego, kosztorys  oraz informuje o skutkach zaniechania leczenia. Pacjent na podstawie otrzymanych od lekarza informacji samodzielnie podejmuje decyzję jaki wariant leczenia wybiera i zgodnie z Kartą Praw Pacjenta podpisuje zgodę na leczenie.
 
Alternatywą leczenia kanałowego jest niestety usunięcie zęba powodujące estetyczne i funkcjonalne niedogodności. Braki w uzębieniu zawsze należy pilnie uzupełnić implantem,  mostem lub innym uzupełnieniem protetycznym.

 

 

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 664 164 898

fajna dentystka warszawaLęk przed dentystą? Nigdy więcej! Nie w Dental Service. Bezboleśnie, profesjonalnie i z uśmiechem - tak leczą specjaliści Kliniki. Pochylają się nad problemami i oczekiwaniami pacjenta w taki sposób, że czuję się bezpiecznie. Czuję się zaopiekowana.

Aneta Wrona

rodzinny dentysta warszawaTeraz cała nasza rodzina jest pod opieką najlepszych specjalistów z kliniki Dental Service! Podejście lekarzy do najmłodszych pacjentów- bezcenne!

Anna i Tomasz

Certyfikaty

Certyfikat ISO

Certyfikat ISO

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 1996 – 2021 Klinika Dental Service

Project by ModoStudio.pl